Pakistan
Pakistan
#
18th February, 2020 Convention Center, Islamabad
+1 2223 4567 Mon - Fri 09:00 - 17:00 4th Avenue Kingston St. New York
+1 8887-3342 Mon - Fri 09:00 - 17:00 55th Floor Paulsson Bd. SF
PTV SPORTS
Lifetime Achievement Awards
Award Ceremony
Islamabad
Contact Us

Nominees

Greatest Sportsmen

Nominees for Greatest Sportsmen of All time
  • 01- Imran Khan
  • 02- Jahangir Khan

CRICKET

Nominees are
  • 03- AH kardar
  • 04-Fazal Mehmood
  • 05-Hanif Muhammad
  • 06-Imran Khan
  • 07-Javed Miandad
  • 08-Wasim Akram

HOCKEY

Nominees are
  • 09-Abdul Hamid Hamidi
  • 10-Naseer Ahmed Bunda
  • 11-Ali Iqitidar Shah
  • 12-Hassan Sardar
  • 13-Islahuddin Siddiqi
  • 14-Shehbaz Ahmad

SQUASH

Nominees are
  • 15-Hashim Khan
  • 16-Azam Khan
  • 17-Jansher Khan
  • 18-Roshan Khan
  • 19-Qamar Zaman
  • 20-Jahangir Khan

ATHLETICS

Nominees are
  • 21-Muhammad Younis
  • 22-Ghulam Raziq
  • 23-Sub. Abdul Khaliq
  • 24-Liaqat Ali
  • 25-Khwaja M. Aslam
  • 26-Shabana Akhtar

BOXING

Nominees are
  • 27-Syed M. Hassein
  • 28-Nauman Karim
  • 29-Muhammad Wasim
  • 30-Abrar Hussain
  • 31-Haider Ali
  • 32-Abdur Rasheed

BADMINTON

Nominees are
  • 33-Tariq Farooq
  • 34-Tariq Wadood
  • 35-M. Saeed Bhatti
  • 36-Sulheri Kashif Ali
  • 37-Rizwan Azam
  • 38-Azeem Sarwar

TENNIS

Nominees are
  • 39-Haroon Rahim
  • 40-Aisam ul Haq
  • 41-Khawaja Saeed Hai
  • 42-Saeed Mir
  • 43-Aqeel Khan
  • 44-Mahmoud Alam

SWIMMING

Nominees are
  • 45-Syed Haseeb Tariq
  • 46-Kamal Salman
  • 47-Abdul Aziz
  • 48-Nisar Mahmood
  • 49-Nisar Ahmad
  • 50-Bisma Khan

POLO

Nominees are
  • 51-Hissam Ali Hyder
  • 52-Asif Yar Tiwana
  • 53-Atif Yar Tiwana
  • 54-Shah Qublai Alam
  • 55-Brig. Hesky Baig
  • 56-Brig. Gul Nawaz

SNOOKER

Nominees are
  • 57-Muhammad Yousaf
  • 58-Muhammad Asif
  • 59-Khurram Hassan
  • 60-Babar Masih
  • 61-NaweenPerwani
  • 62-Shoukat Ali

WRESTLING

Nominees are
  • 63-Muhammad Bashir
  • 64-Muhammad Akhtar
  • 65-Inam Butt
  • 66-Ghulam M. Baksh
  • 67-Bholu Pahalwan
  • 68-Akram Pahalwan

MOUNTAINEERING

Nominees are
  • 69-Nazir Sabir
  • 70-Samina Baig
  • 71-Ashraf Aman
  • 72-Hassan Sadpara
  • 73-Mirza Ali baig
  • 74-Shaheen Baig

KABADDI

Nominees are
  • 75-Irfan Jutt
  • 76-Musharraf Janjua
  • 77-Sajjad Gujjar
  • 78-Nasir Ali
  • 79-Muhammad Sarwar
  • 80-Manna Jutt

WEIGHT LIFTING

Nominees are
  • 81-M. Nooh Dastgir Butt
  • 82- Abdul Ghafoor
  • 83-Shujahuddin Malik
  • 84-Talah Talib
  • 85-Kulsoom Abdullah
  • 86-M. Iqbal Butt

FOOTBALL

Nominees are
  • 87-Zesh Rehman
  • 88-Yousaf Ijaz Butt
  • 89-Kaleemullah
  • 90-Hassan Bashir
  • 91-Tariq Lutfi
  • 92-Muhammad Essa

BASKET BALL

Nominees are
  • 93-Brig. Daniel Austin
  • 94-Rashad Ali Malik
  • 95-Ghulam Nabi
  • 96-Mubarak Ali shah
  • 97-Javed Shah
  • 98-Muhammad Majid Khan

TABLE TENNIS

Nominees are
  • 99-Michael Rodriguez
  • 100-Arif Khan
  • 101-Javed Chotani
  • 102-Farjad Saif
  • 103- Farooq Zaman
  • 104-Nazo Shakoor

JUDO

Nominees are
  • 105-Shah Hussain Shah
  • 106-Humaira Ashiq
  • 107-Qaisar Khan
  • 108-Karamat Butt
  • 109-Beenish Khan
  • 110-Nadeem Akram

SPORTS JOURNALIST/COMMENTATOR

Nominees are
  • 111-Omar Kureishi
  • 112-Munir Hussain
  • 113-Chishty Mujahid
  • 114-Qamaruddin Butt
  • 115-S.M Naqi
  • 116-Ramiz Raja

WOMEN SPORTS

Nominees are
  • 117-Sana Mir
  • 118-Palwasha Bashir
  • 119-Kiran Khan
  • 120-Naseem Hameed
  • 121-Maria Toorpakay
  • 122-Shabana Akhtar

Paragliding

Nominees are
  • 123-Syed Sajjad Hussain Shah
  • 124-Ahmad Kamal
  • 125-Rao Akhtar Hussain
  • 126-Kamran Nazir
  • 127-Khawaja Belal
  • 128-Muhammad Umer Khan Vardag

Sailing

Nominees are
  • 129-Byram Dinshawji Avari